Danění výher v České republice od roku 2024 

Od 1. ledna 2024 dochází v České republice k podstatné změně v danění výher z hazardních her. Tato změna, součást konsolidačního daňového balíčku, znamená, že výhry z hazardních her převyšující roční částku 50 000 Kč budou podléhat dani ve výši 15 %. Tato legislativní úprava přináší důležité změny pro hráče i provozovatele hazardních her.

Danění výher z loterií a losů

U loterií a losů provozovatel hry odvádí 15% srážkovou daň přímo, a výherce dostává částku již po zdanění. To znamená, že výherci loterií a losů nemusí řešit danění samostatně. Je jedno, zda vyhrajete v online stíracím losu, fyzickém losu nebo například Eurojackpotu. Ve všech případech jsou již peníze zdaněné.

Technické a živé hry

U technických a živých her, včetně automatů a kasinových her, je situace odlišná. Zde se daňové povinnosti hodnotí podle celkové čisté výhry za rok. Pokud čistá výhra (celková výhra mínus sázky) přesáhne 50 000 Kč, musí hráč uvést tuto výhru v daňovém přiznání a zdanit ji. Prakticky to znamená, že by si hráči měli vést „sázkařský“ deníček, ve kterém budou uvádět své výhry. V případě, že jejich součet na konci roku přesáhne 50 000 Kč, musí se peníze zdanit.

Danění výher z kurzových sázek

U kurzových sázek se každá výhra hodnotí samostatně a do limitu pro osvobození od daně se započítává čistá výhra. To znamená, že vsadíte například 10 000 Kč na kurz 10. V případě, že se vám tiket zazelená, na účet u sázkové kanceláře vám přibude 100 000 Kč, avšak čistá výhra je „pouze“ 90 000 Kč. Tyto peníze jsou pak určené k danění.

Změny pro provozovatele her

Změna se dotýká i provozovatelů vybraných typů hazardních her, kde došlo ke zvýšení daňové sazby z 23 na 30 procent. Toto zvýšení se týká primárně kurzových sázek a živých her, ale i binga, totalizátorových her a malých pokerových turnajů.

Dá se předpokládat, že takové zdanění se nedotkne velkých provozovatelů, zasáhnout ale může ty malé. V případě menších pokerových turnajů může dojít například ke snížení celkového prize poolu pro hráče.

Důsledky pro hráče

Pro hráče to znamená, že jakmile v jednom kalendářním roce vyhrají více než 50 000 Kč, budou muset své výhry zdanit a podat daňové přiznání. Tato povinnost představuje značnou změnu oproti předchozímu limitu 1 000 000 Kč. Dále, pokud jde o technické a živé hry, nelze náklady z jedné kategorie započítat proti výhrám v jiné, což může být pro aktivní hráče administrativně náročné.

Závěr

Nová legislativa představuje významnou změnu v danění výher z hazardních her v České republice. Tato změna znamená, že mnoho hráčů bude nyní muset podávat daňové přiznání a odvádět daně z výher. Je důležité si proto vést deníček výher, abyste měli dostatečné podklady k podání daňového přiznání.

Sdílet článek:

další návody z kategorie automaty

newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku z našeho kmene!
Přihlas se k odběru a získávej pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách dostupných pouze našim členům!